Ako si vybrať záhradný nábytok: praktické rady a tipy ako to v záhrade neprekombinovať

1440x
 

Vybrať vhodný nábytok do exteriéru vôbec nie je jednoduché. Musí korešpondovať s charakterom záhrady a nenarušiť pri tom dizajnovú líniu príbytku. Keďže sa jedná o náročný proces, je dobré vyhradiť si na to dostatok času.

Pri kúpe záhradného nábytku, tak ako pri kúpe akéhokoľvek zariadenia do domácností platí pravidlo: „nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci“. V prípade, že sa rozhodnete kúpiť nábytok podľa vášho uváženia a vybrať si ten, ktorý je v polovičnej zľave, nič sa nedeje. Môžete mať šťastie a natrafiť na kvalitný a štýlový kúsok. No ak má nábytok vydržať roky, je dôležité, aby bol ozaj kvalitný. Kvalita a funkčnosť býva často priamo úmerná k cene. Preto zvykne platiť, že aj drahšia vec môže byť de facto lacnejšia.

Ešte predtým ako sa naplno pustíte do kúpy, by ste si mali premyslieť, kde bude nábytok umiestnený. Nie je totiž jedno, či bude vystavený slnku, prípadne dažďu alebo či sa bude na noc odkladať. Samostatnou otázkou je skladovanie počas zimy.

Aký nábytok je do záhrady najvhodnejší?

Skvelým kompromisom pri zdĺhavom výbere sú jednoznačne záhradné sety. Sú ideálnou alternatívou pre tých, ktorí milujú zladený nábytok a nechce sa im kombinovať jednotlivé kúsky. Záhradné sety vám poskytnú miesto na večerné posedenie či priestor na vychutnanie si letného obedu na terase.

Ak je v záhrade dostatok priestoru, nie je najmenší problém sety skombinovať aj s iným nábytkom, ktorý bude vašu záhradu zdobiť.

Aký nábytok je do záhrady najvhodnejší?

Polohovateľné záhradné stoličky sú ideálne pre niekoho, kto plánuje v záhrade tráviť viac času. Skladacie stoličky sú zase vynikajúcim doplnkom pre väčšie rodiny. V prípade nejakej oslavy či inej udalosti, pri ktorej sa stretne viac ľudí naraz, sa stoličky rýchlo vytiahnu a rozložia. Po oslave ich zas jednoducho zložíte a zvyšok času tak zaberajú minimum priestoru, pretože sú spratné a nenápadné. Ďalšou skvelou výhodou je aj to, že sa s nimi ľahko manipuluje a taktiež ľahko sa prenášajú.

Záhradné hojdačky sú zase stelesnením dokonalého odpočinku a milujú ich všetky vekové kategórie. Klasické hojdačky dodávajú záhradám hravosť, no siahnuť môžete takisto aj po hojdacích kreslách či hojdacích sieťach, ktoré sú pohodlné a zároveň štýlové.

Vhodné umiestnenie nábytku v záhrade

Medzi záhradný nábytok patria nielen sedacie súpravy, lehátka, hojdačky, ale aj skrinky, podušky, boxy či grily. Premyslite si kam nábytok umiestnite a taktiež zohľadňujte pri jeho umiestňovaní aj materiál, z ktorého je vyrobený.

Pod čiastočne zastrešené miesta či dokonca pod holé nebo umiestnite nábytok z odolnejšieho materiálu. Myslite na to, že nábytok bude vystavený slnku, vetru a dažďu. Určite vás nepoteší, ak budete musieť nábytok po sezóne meniť, pretože je zničený. Na úplne zastrešené miesta môžete zvoliť akýkoľvek nábytok, dokonca aj vankúše, podušky či podsedáky.

Vhodné umiestnenie nábytku v záhrade

Na chladnejšie večery, prípadne posedenia do bieleho rána, si určite zaobstarajte i deky. Nezaberajú veľa miesta, stačí ich skladovať na suchom mieste a v prípadepotreby zahrejú.

Ak siahnete po čalúnenom nábytku je dobré ho ešte pred sezónou naimpregnovať na to určenými prípravkami. Odpudzujú vodu a skutočne predlžujú životnosť vonkajšiemu textilu. A ak chcete, aby nábytok vydržal, čo najdlhšie zaobstarajte si s novým nábytkom rovno aj ochranný obal.