AKO VYBRAŤ RÝĽ A HRABLE DO ZÁHRADY

1328x
 

Aj taká jednoduchá vec ako rýľ či hrable do záhrady si zaslúžia chvíľku našej pozornosti. Bez tohto náradia by totiž práca okolo domu bola oveľa obťažnejšia. Listy by sa nepozbierali, pôda by ostala hrudkovitá a o krásnom kvetinovom záhone by sme mohli len snívať. Preto sme pre vás pripravili pár jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu pri výbere správnych hrablí a rýľa do vašej domácnosti.

AKO VYBRAŤ RÝĽ A HRABLE DO ZÁHRADY

Investujte do kvality

Kvalitné náradie predznamenáva dlhšiu životnosť a pohodlnejšie používanie. Novšie typy rýľov aj hrablí sú navrhnuté tak, aby uľahčili ťažšie práce v záhrade. Bývajú vybavené teleskopickými tyčami, tlmičmi nárazov a z rôznorodých materiálov. Čím širšími vlastnosťami náradie disponuje, tým viac zaplatíte. Investujete však financie do kvality, ktorá vo vašej kôlni vydrží celé desaťročia.

AKO VYBRAŤ RÝĽ A HRABLE DO ZÁHRADY

Všimnite si rukoväť a výšku rýľa

V prípade rýľov sa väčšinou stretnete s dvomi druhmi rukovätí. Rýľ v tvare písmena T je klasický záhradný pomocník, ktorý sa vyznačuje ľahkosťou. K jeho prednostiam patrí aj nižšia cena, no samotná manipulácia s T-čkovými rýľmi je zložitejšia. Z toho pohľadu je preto vhodnejším pomocníkom rýľ s rukoväťou v tvare písmena D. Tento typ rýľa je odolnejší a pevnejší. Lepšie ho uchopíte do ruky, takže sa s ním pohodlne pracuje. Pri výbere rýľa si nezabudnite všimnúť aj jeho výšku. Ideálne je ak vrchná časť končí v oblasti pupku. V rámci aktuálnej širokej ponuky však nájdete aj množstvo rýľov s nastaviteľnou teleskopickou tyčou, takže dilema ohľadom dĺžky v tomto prípade odpadá.

Zakrivenie rýľov

Inováciám a technologickému pokroku podlieha aj zakrivenie jednotlivých rýľov. Najčastejšie sa môžete stretnúť so špicatým a rovným rýľom. Špicaté sa hodia skôr do tvrdej až kamenistej pôdy, pretože vďaka čepeli do nej ľahšie preniknú. Rovné rýle zase oceníte pri zarovnávaní trávnikov.

Nie sú hrable ako hrable

Neodmysliteľnou súčasťou záhradnej výbavy sú aj hrable. Bez nich by sme nikdy nedopestovali pekný trávnik a boli by sme stratení i pri jesennom upratovaní dvora od lístia a konárov. V súčasnosti sa môžete stretnúť s viacerými druhmi hrablí, ktoré sú buď určené na konkrétnu činnosť, alebo majú univerzálny charakter. Rozdiel je taktiež v materiáloch, z ktorých sú zhotovené. Pri hrabaní lístia vám najlepšie poslúžia plastové hrable s ľahkou hliníkovou rukoväťou. V záhrade a pri práci s pôdou zas skôr oceníte kovové hrable so šikovnými zúbkovými  hranami.

AKO VYBRAŤ RÝĽ A HRABLE DO ZÁHRADY