Tipy na záhradné dekorácie: Nebojte sa byť ekologickí a recyklujte!

1959x
 

Každý, kto vlastní záhradu ju chce určite dostať do čo najlepšej formy. Záhrada nemusí byť iba fádna a nezaujímavá, okrasné rastliny môžu veľmi pekne doplniť aj samotné dekorácie.

Záhradnou dekoráciou môže byť aj samotný kvetináč, ak je naozaj nevšedný a neokázalý. Čoraz viac sa do obľuby dostávajú aj rôzne sochy či záhradné osvetlenia.

ZDROJ: Pexels.com

Staré stromy nemusia vždy končiť v kozube

Ak nie v každej záhrade, tak minimálne v okolí každej záhrady sa nájdu nejaké staré stromy. Koniec-koncov mŕtvy strom sa musí aj tak vyrúbať. Avšak namiesto toho, aby skončil v kozube, môže poslúžiť aj ako nevšedná dekorácia. Zo starých stromov sa dajú  vyrobiť napríklad kvetináče pre rastliny.

Zdravá miera gýču

Klasickí záhradní trpaslíci nemusia v každom prípade dizajn záhrady úplne pokaziť. Niekomu sa takéto alebo podobné sošky môžu veľmi hodiť. Dnes už je z čoho vyberať aj tak pri soškách v záhradách môžete popustiť uzdu svojej fantázii.

Okrem toho, že si nejakú tú sošku do záhrady kúpite, si môžete aj plno vecí vyrobiť. Na výrobu dekorácie môžete použiť takmer hocičo. Všetko čo nájdete pohodené a bežne by ste to vyhodili, môžete premeniť na neobyčajnú a úplne jedinečnú dekoráciu. Či už to budú staré gumáky, do ktorých vlejete cement, čím získate originálne nádoby na kvety, alebo starý uterák v betónovom šate ako vrchná časť nového stolíka.  

Romantiky v záhrade nie je nikdy dosť

Záhradné fontány sú čoraz obľúbenejšou dekoráciou. Vo veľkých záhradách sa vynímajú. Zvuk prúdiacej vody pôsobí veľmi upokojujúco a relaxačne, okrem iného máte istotu, že s fontánou bude vo vašej záhrade aj oveľa viac vtáctva a života. Ak vám fontána nevyhovuje, skúste pouvažovať nad studňou. Tú môžete takisto veľmi pekne nadizajnovať a vytvoriť tak neobyčajný priestor.

V prípade, že túžite mať naozaj romantickú záhradu, siahnite po zaváracích pohároch. Fľaše s kovovým viečkom môžete na retiazke zavesiť na stromy, na terasu, plot či pergoly. O samotné kúzelné čaro sa už postarajú obyčajné čajové sviečky vo vnútri pohárov.

Nepatrné osvetlenie

Solárne lampy neslúžia len ako dekorácia, ale často môžu byť naozaj nápomocné. Pôsobia ako orientačné osvetlenie, keď už zapadne slnko a jednoznačne spríjemnia každú záhradnú párty. Okrem iného šetria životné prostredie a ich napájanie vás nič nestojí.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ dekorácie do vašej záhrady, majte na mysli, že menej je niekedy viac. Dajte si pozor na to, aby jednotlivé prvky neboli prekombinované. Príliš veľa všetkého pôsobí často rušivo a nevhodne. Nebojte sa experimentovať. Dekorácia nemusí byť nová, aby zaujala. Pridanou hodnotou toho, že využite napríklad staré pneumatiky je ekológia a samotná recyklácia.